PROMÝVÁNÍ KOSTNÍ DŘENĚToto cvičení se skládá ze tří metod.

1. Regulace dechu.

2. Masáže akupunkturních bodů

3. Pohybování kostmi a šlachami


Cvičení klade důraz na pohyby tao-jin, kdy dochází k lepší cirkulaci krve a čchi, harmonizuje jin-jang a doplňuje čchi.

1.Kroužení paj-chuejem, masáž temena hlavy.

Dáme ruce na temeno hlavy, body lao-kung na sebe (muži naspod levou, ženy opačně) a třeme bod paj-chuej. Kroužíme kůží temene hlavy 9x po směru hodinových ručiček a 9x proti směru. Masáž se dá také provádět špičkou prstu. Musíme ale najít přesně bod paj-chuej. V mysli taktéž při masáži můžeme kroužit i spodním tan-tchienem. Toto cvičení harmonizuje celé tělo.

2.Masáž nosu a okolí

Ploškou obou prstů masírujeme hranu nosu od kořene po špičku. Dále pokračujeme po vnějších stranách nosu.

3.Masáž bodů(jing-siang) u kořene nosu

Špičkami spojených ukazováčků a prostředníčků krouživým pohybem masírujeme (hněteme) body u kořene nosu (jing-siang).

4.Masáž očí

Třeme dlaně o sebe, tímto vytvoříme teplo. Potom přiložíme dlaně na oční oblouky a masírujeme (kroužíme) dlaněmi na jednu a potom na druhou stranu. Opakujeme taktéž 9x na jednu a 9x na druhou stranu.

5.Masáž bodů (tchang-c-liao a tchaj-jang) okolí spánku

Ukazováček a prostředníček přiložíme na oblast spánku a krouživým pohybem na jednu a potom na druhou stranu masírujeme spánky. Vše opakujeme taktéž 9x na jednu a 9x na druhou stranu.

6.Tření obličeje

Ruce dáme až na temeno hlavy a pomalu dlaně spouštíme přes obličej na hruď, zde se ruce otáčí špičkami prstů dolů a pokračují až k pasu. Celé opakujeme 9x.

7.Pročesávání hlavy

Třeme dlaně o sebe až vznikne pocit tepla. Poté přiložíme dlaně na tváře a postupně masírujeme obličej, postupujeme až do vlasů na temeno hlavy a dále na zátylek. Zde ruce opět sjedou k bradě a opakujeme postup dokud se nedostaví příjemný pocit uvolnění.

8.Masáž šíje - větrné nádrže

Spojenými prostředníčky a ukazováčky rukou masírujeme bod feng-čch (větrná nádrž).Opakujeme 9x na jednu a 9x na druhou stranu.

9.Sevření šíje

Celou dlaní přikryjeme šíji a lehce stiskneme. Poté pomalu otáčíme hlavu k lokti té ruky, která sevřela šíji. Poté ruku vyměníme. Celé opakujeme do pocitu uvolnění.

10.Masáže uší

Prsty hněteme a třeme celé ucho a ušní boltce. Taktéž jde masáž provádět dlaněmi.

11.Kroužení hlavou

Kroužíme hlavou doprava a doleva. Hlava jako by sama se kutálela po krku. Nesmíme násilím ovlivňovat kroužení. Vše má být přirozené a uvolněné.

12.Kroužení zápěstím, lokty, rameny, pasem, koleny a kotníky

Začneme pomalým krouživým pohybem prstu, poté se snažíme aby kruh prováděl o zápěstí, postupně se kroužení přenáší na předloktí, paži, rameno, hruď a pas, poté přes kolena až do kotníků. Cvičení vyžaduje uvolněnost a procítění celého těla.

Wushu Akademie

Martin Rohel
tělocvična vedle LETMA
u vlakového nádraží
Josefská 15, BRNO
Tel: 603 304 265 wushu@wushuakademie.cz
Vytvořeno službou Webnode