CO JE TO TAIJIQUAN - (Tajči)

NÁBOR OD 12 ZÁŘÍ 2022

Tchaj-ťi, celým názvem tchaj-ťi čchüan (čínsky: 太極拳; pinyin: tàijíquán) je označení pro čínské bojové umění, jenž v současnosti pěstuje mnoho lidí jako cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života. U nás se často označuje zjednodušeným termínem taiči.

Styly tchaj-ťi čchüan

Nejvýznamnější styly tohoto bojového umění jsou následující:
Čchen (陳氏) - Zakladatelem je Čchen Wang-tching
Jang (楊氏) - Zakladatelem je Jang Lu-čchan
Wu (吳氏) - Zakladatelem je Wu Ťien-čchüan
Wuu (武氏) - Zakladatelem je Wu Jü-siang
Sun (孫氏) - Zakladatelem je Sun Lu-tchang

Zdravotní efekt cvičení tchaj-ťi

Zkušenosti a výsledky vědeckého výzkumu ukazují, že tchaj-ťi má vynikající zdravotní účinky. Je prospěšné zvláště duševně pracujícím středního a vyššího věku. Dlouhodobé cvičení tchaj-ťi uvolňuje stres a je prevencí proti mnoha nemocem. Např. snižuje hladinu tuků v krvi (hyperlipidemie), zpomaluje řídnutí kostí (osteoporóza), zlepšuje funkci srdečně-cévního systému, synchronizuje a zlepšuje mozkovou činnost.
V nejedné výzkumné zprávě se dále např. uvádí, že toto cvičení zbavuje nervozity, je efektivní v oblasti prevence a rekonvalescence kardiovaskulárních chorob. Pozitivně ovlivňuje také centrální nervový systém a jeho prostřednictvím působí na zlepšení a soulad funkcí ostatních systémů v organizmu. Hluboké přirozené dýchání stimuluje činnost orgánů umístěných v břišní dutině a při správném provádění cviků přispívá i ke zlepšení látkové výměny a zásobování organizmu krví a kyslíkem. Nelze opomenout ani příznivý vliv cvičení na kloubní a svalový systém a řadu dalších, i chronických onemocnění. Má i výrazné antistresové a antineurotizační účinky.
Všechny tyto efekty jsou přičítány dodržování souboru specifických zásad a principů tchaj-ťi. Cvičící by se měl nacházet “ve stavu taiji”, který je charakterizován přijemným pocitem fyzického pohodlí, klidnou a tichou myslí, volným prouděním vitální energie a rovnováhou jinu a jangu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KDE CVIČÍME V BRNĚ

K dispozici máme svojí tělocvičnu v centru Brna vedle LETMA u hlavního nádraží, budova bývalého dopravního podniku. MAPA JOSEVSKÁ 15 ve 2. patře. Každý kdo se přihlásil do některého z kurzů příjde na svojí hodinu v den dle rozvrhu OD ZÁŘÍ 2019 viz. níže tabulka rozpis cvičení.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurz Chen Tai ji quan v BRNĚ

Styl Chen Tai ji quan vznikl v čínské provincii Henan. Zakladatelem byl mistr z konce dynastie Ming a počástku dynastie Qing (Čching) jménem Chen Wang Ting žijící v letech (1600 – 1680).K vytvoření stylu Chen využil svých znalostí z jiných stylů bojových umění, tradiční čínské medicíny o meridiánech (tao-jin), umění vedení energie a dechu (tchu-na šu) a teorie jin-jang. Praktické zkušenosti i vědecké výzkumy ukazují, že časté cvičení tchaj-ti čchuan má příznivý vliv na nervy, krevní oběh, činnost srdce, reguluje dychání, zlepšuje metabolismus, procvičuje svalstvo a uvolňuje klouby. Tai ji quan nejenom léčí, ale je především způsobem boje. Pro svoji proměnlivost, tvrdost v měkkosti, vypěstování schopností v boji ihned po doteku soupeře správně reagovat, je styl Chen oblíbeným stylem tchaj-ti čchuan na celém světě.

  PONDĚLÍ ÚTERÝ STŘEDA ČTVRTEK





 
 



19.00-20.00
TAIJI CHEN
POKROČILÍ




19.00-20.00

TAIJI CHEN
ZAČÁTEČNÍCI
 
 
 
 
19.00-20.00 TAIJI CHEN ZAČÁTEČNÍCI 2017 + ČCHI KUNG
        PÁTEK KURZ TAIJI  OD   18-20.00 HOD.

 

CENÍK KURZŮ TAIJI   PŘIHLÁŠKA

Cena kurzu 2900,- Kč na 3 měsíce / Trénink bude 2x týdně po 1hod.
Cena kurzu 2300,- Kč na 3 měsíce./ Trénink bude 1x týdně po 1 hod.
Cena kurzu 8400,- Kč na rok / Trénink 2x týdně po 1 hod.
Cena kurzu 6900,- Kč na rok / Trénink 1x týdně po 1 hod.

DALŠÍ PODROBNÉ INFORMACE ONLINE PŘIHLÁŠKA, CENÍK CVIČENÍ, KDE CVIČÍME, ROZVRH

NEVÁHEJTE A PŘIHLASTE SE VČAS NA CVIČENÍ

Cvičení vede:Martin Rohel tel: 603 304 265, email: wushu@wushuakademie.cz

----------------------------------------------------------------------------------------

 NÁBOR OD 6 ZÁŘÍ 2021 Kurz Jang Taiji + Čchi kung v BRNĚ

Základy stylu Jang položil dle doložených spisů žák mistra stylu Chen (Čchen Čchan- singa) mistr Jang Lu-čchan. Jang Lu-čchan vyučoval tchaj-ti čchuan u čchinského dvora. Protože žáci byly většinou velice slabí, zbavil cvičení složitějších a obtížných prvků jako jsou (nízké postoje, přeskoky, explozivní výdej síly v úderech atd.). Tím došlo k zpřístupnění stylu tchaj-ti čchuan všem ostatním lidem. Podobu stylu Jang jakou vidíme dnes dal jeho syn Jang Čchen-fu ( 1883-1936). Styl Jang je typický svými ladnými a velkými pohyby, které jsou volné a jemné. Plynou v mírném a klidném tempu. Často se o stylu Jang hovoří jako stylu, kde se v bavlněné přízi skrývá jehla.Styl Jang je také plnohodnotné bojové umění, ale pro své vláčné a až klidné pohyby je vhodnější pro ty, kteří chtějí nabrat sílu a klid do života. KURZ STYLU JANG

  PONDĚLÍ ÚTERÝ STŘEDA ČTVRTEK
18.00
19.00
  TAIJI JANG
ČCHI KUNG
NOVÁČCI
   
19.00
20.00
TAIJI JANG 
+ VĚJÍŘ
    18.00 19 .00 taiji Jang 24 forem + čchi kung  NÁBOR LEDEN 2020 začátečníci
         

CENÍK KURZŮ TAIJIV    PŘIHLÁŠKA

Cena kurzu 2900,- Kč na 3 měsíce / Trénink bude 2x týdně po 1hod.

Cena kurzu 2300,- Kč na 3 měsíce./ Trénink bude 1x týdně po 1 hod.

Cena kurzu 8400,- Kč na rok / Trénink 2x týdně po 1 hod.

Cena kurzu 6900,- Kč na rok / Trénink 1x týdně po 1 hod.

DALŠÍ PODROBNÉ INFORMACE ONLINE PŘIHLÁŠKA, CENÍK CVIČENÍ, KDE CVIČÍME, ROZVRH

NEVÁHEJTE A PŘIHLASTE SE VČAS NA CVIČENÍ

Cvičení vede:Martin Rohel tel: 603 304 265, email: wushu@wushuakademie.cz

------------------------------------------------------------------------------------------------

NÁPLŇ TRÉNINKŮ TAIJIQUAN vhodné od 15 let až 100
TAIJI STYL JANG 24
a tradiční dlouhá sestava 108 – sestava Taiji 24 pohybů slouží pro základní poznání cvičení Taiji. Sestava je vhodná pro začátečníky, má velice pomalé a klidné pohyby, které mají relaxační a léčebné účinky na tělo. Pohyby jsou kruhové a přechází velice harmonicky v jeden celek.
TAIJI STYL CHEN sestava 9,15, 24 forem a 74 forem (Lao - ťia - ji - lu) slouží k osvojení si základních dovedností Taijiquan. Pokročilá forma Dělová pěst (Lao-ťia er-lu). Cvičení těchto sestav zlepšuje celkovou pohyblivost a motoriku člověka. Dochází k celkovému zlepšení zdraví cvičence. Pomalu se cvičenec seznámí i s bojovými aplikacemi jednotlivých pohybů, které jsou v pohybech Taiji velice dobře ukryty a pomáhají k lepšímu porozumění Taiji jakožto plnohodnotného bojového umění.
SOUTĚŽNÍ SESTAVA TAIJI S MEČEM sestava 42 forem je složena z více stylů Taiji. Na hodinách budou podrobně vysvětleny jednotlivé cviky. Sestava se často cvičí na soutěžích po celém světě.
ČCHI KUNG - dechová cvičení a práce s vnitřní energíí ( čchi), slouží k celkové harmonizaci organismu. Cvičením je možno ovlivnit energetickou rovnováhu těla a ozdravit vnitřní orgány.Cvičení základních pohybů Taiji ve formě navíjení hedvábí (Chan Si Gong).
TUEJ SHOU - přetlačování rukama (slouží k pochopení principů boje a porozumění síly). Praktikováním principů jinjangu a pěti prvků wu-sing, se dá pochopit základní používání sil a jednotlivých technik stylu Taiji.
Peng – „odražení“, Lu – „zatažení, Ji – „stisknutí, An – „zatlačení, Cai – „stržení,
Lie - „rozdělení, Zhou – „úder loktem“, Kao – „úder ramenem“

Tai ji (Tchaj-ti-čchuan)
Několik rad k pochopení Taijiquan:

Pokud chceme pochopit princip Taiji a práci s energíí (čchi), musíme nejdříve pochopit vzájemnou vazbu jinu a jangu. Pochopením těchto principů se dá dostat na správnou cestu k pochopení Tao. Mudrc po ní kráčí, hloupí lidé se k ní otáčejí zády.
Taoistický světonázor Tao- je nevydělená všeobjímající prázdnota, v ni se rodí prvotní podoba bytí-prvopočáteční jednolitá a beztvará prasubstance čchi, čchi v sobě obsahuje dva praprvky, anebo lépe řečeno dvě svéopačně polované složky-jin-jang, vzájemnou součinností jinjangu se rodí všechno ostatní.

Jin Jang - samičí princip samčí princip

UČENÍ O PĚTI PRVCÍCH
Když pochopíme proměny a vlastnosti jinu a jangu, je důležité osvojit si i učení o pěti prvcích.
Pět prvků je látkou ( hmotou ) jin-jangu , jin-jang je čchi ( energie ) pěti prvků, energie bez hmoty by se nemohla ustálit, hmota bez energie by se nemohla pohybovat. Pět prvků, wu-sing, tj. dřevo,oheň,zem,kov a voda.
V Taiji se pět prvků projevuje v pohybech a proměnách sil ( postoupení, ustoupení, úhyb do leva, úhyb do prava a zakořeněný postoj.

Pokud pochopíme jak jin-jang a jak pět prvků tvoří proměny, můžeme pod dohledem dobrého učitele prohlubovat správné pohyby ve cvičení sestav a tchuejšou. Pochopení jednotlivých pozic v sestavě je nesmírně důležité.
V dnešní době se cvičí Taiji především jako zdravotní cvičení, ale pro bojové dovednosti je velice potřebné a nutné cvičit dlouho a vytrvale než dojde k osvojení si správných návyků.
Dalším a velice důležitým prvkem je meditace a koncentrace. Učí nás jak se zklidnit, ztišit a nahlédnout do sebe samotných. Kdo se nesoustředí na dech a na pohyb, který je veden z pasu a ten řídí mysl nedojde k pochopení. Každý den je potřeba cvičit jak mysl, tak i tělo. Taiji je vnitřní bojové umění a nejde ho pochopit jinak než zevnitř. To ale neznamená, že se zde nepoužívá síla. To by byl velký omyl. Jde o ovládání síly a její proměny. Proto spousta lidí cvičí roky a ve cvičení stojí na místě.
I pro zdravotní účinek je zapotřebí dostat se na určitou úroveň a tu potom pěstovat a rozvíjet den po dni. Ve své podstatě je vlastně jedno který styl Taiji cvičíme, důležitější je jak ho dokážeme pochopit a aplikovat pro život.
Veškeré vnitřní bojové systémy totiž nejde ihned používat v boji v prvních letech cvičení, jako je tomu u vnějších bojových systémů (např. u Kickboxu, Karate, Taekwondo atd.) Ve filmech vidíte velice zkreslenou představu o tom, že se dá ve velice krátké době naučit něco co se jiní velcí mistři učili leckdy i celý život. Je chybné se domnívat že to jde takto rychle!!!
U vnitřního bojového umění trvá i několik let než student pochopí jak vlastně principy u jednotlivých pohybů fungují. Zvládnout velice propracovaný soubor pohybů a dostat se na patřičnou úroveň, kde se dá alespoň trochu aplikovat bojová dovednost může trvat i roky, nebo i desítky let. Samozřejmě nestačí jen mít dobré informace. Je také zapotřebí pod zkušeným učitelem neustále cvičit a prohlubovat veškeré dovednosti.
Taiji se dotýká velkého množství informací jak z bojových dovedností tak i z oboru medicíny, fungování energíí jak v těle tak i v přírodě a zároveň pevně stojí na filozofických základech Taoismu. Prokousat se jenom okrajově těmito informacemi je už dost zdlouhavé a vyžaduje to určitou aktivitu od toho kdo se chce alespoň seznámit s tímto krásným uměním.

CHEN WANG TING

Wushu Akademie

Martin Rohel
tělocvična vedle LETMA
u vlakového nádraží
Josefská 15, BRNO
Tel: 603 304 265 wushu@wushuakademie.cz
Vytvořeno službou Webnode