CO JE TO TAIJIQUAN - (Tajči)

NÁBOR OD 11 ZÁŘÍ 2023

Tchaj-ťi, celým názvem tchaj-ťi čchüan (čínsky: 太極拳; pinyin: tàijíquán) je označení pro čínské bojové umění, jenž v současnosti pěstuje mnoho lidí jako cvičení pro zdraví a zlepšení kvality života. U nás se často označuje zjednodušeným termínem taiči.

Styly tchaj-ťi čchüan

Nejvýznamnější styly tohoto bojového umění jsou následující:
Čchen (陳氏) - Zakladatelem je Čchen Wang-tching
Jang (楊氏) - Zakladatelem je Jang Lu-čchan
Wu (吳氏) - Zakladatelem je Wu Ťien-čchüan
Wuu (武氏) - Zakladatelem je Wu Jü-siang
Sun (孫氏) - Zakladatelem je Sun Lu-tchang

Zdravotní efekt cvičení tchaj-ťi

Zkušenosti a výsledky vědeckého výzkumu ukazují, že tchaj-ťi má vynikající zdravotní účinky. Je prospěšné zvláště duševně pracujícím středního a vyššího věku. Dlouhodobé cvičení tchaj-ťi uvolňuje stres a je prevencí proti mnoha nemocem. Např. snižuje hladinu tuků v krvi (hyperlipidemie), zpomaluje řídnutí kostí (osteoporóza), zlepšuje funkci srdečně-cévního systému, synchronizuje a zlepšuje mozkovou činnost.
V nejedné výzkumné zprávě se dále např. uvádí, že toto cvičení zbavuje nervozity, je efektivní v oblasti prevence a rekonvalescence kardiovaskulárních chorob. Pozitivně ovlivňuje také centrální nervový systém a jeho prostřednictvím působí na zlepšení a soulad funkcí ostatních systémů v organizmu. Hluboké přirozené dýchání stimuluje činnost orgánů umístěných v břišní dutině a při správném provádění cviků přispívá i ke zlepšení látkové výměny a zásobování organizmu krví a kyslíkem. Nelze opomenout ani příznivý vliv cvičení na kloubní a svalový systém a řadu dalších, i chronických onemocnění. Má i výrazné antistresové a antineurotizační účinky.
Všechny tyto efekty jsou přičítány dodržování souboru specifických zásad a principů tchaj-ťi. Cvičící by se měl nacházet “ve stavu taiji”, který je charakterizován přijemným pocitem fyzického pohodlí, klidnou a tichou myslí, volným prouděním vitální energie a rovnováhou jinu a jangu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KDE CVIČÍME V BRNĚ

K dispozici máme svojí tělocvičnu v centru Brna vedle LETMA u hlavního nádraží, budova bývalého dopravního podniku. MAPA JOSEVSKÁ 15 ve 2. patře. Každý kdo se přihlásil do některého z kurzů příjde na svojí hodinu v den dle rozvrhu OD ZÁŘÍ 2019 viz. níže tabulka rozpis cvičení.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurz Chen Tai ji quan v BRNĚ

Styl Chen Tai ji quan vznikl v čínské provincii Henan. Zakladatelem byl mistr z konce dynastie Ming a počástku dynastie Qing (Čching) jménem Chen Wang Ting žijící v letech (1600 – 1680).K vytvoření stylu Chen využil svých znalostí z jiných stylů bojových umění, tradiční čínské medicíny o meridiánech (tao-jin), umění vedení energie a dechu (tchu-na šu) a teorie jin-jang. Praktické zkušenosti i vědecké výzkumy ukazují, že časté cvičení tchaj-ti čchuan má příznivý vliv na nervy, krevní oběh, činnost srdce, reguluje dychání, zlepšuje metabolismus, procvičuje svalstvo a uvolňuje klouby. Tai ji quan nejenom léčí, ale je především způsobem boje. Pro svoji proměnlivost, tvrdost v měkkosti, vypěstování schopností v boji ihned po doteku soupeře správně reagovat, je styl Chen oblíbeným stylem tchaj-ti čchuan na celém světě.

  PONDĚLÍ ÚTERÝ STŘEDA ČTVRTEK

 
 19.00-20.00
TAIJI CHEN
POKROČILÍ
19.00-20.00

TAIJI CHEN
ZAČÁTEČNÍCI
 
 
 
 
19.00-20.00 TAIJI CHEN ZAČÁTEČNÍCI 2017 + ČCHI KUNG
        PÁTEK KURZ TAIJI  OD   18-20.00 HOD.

 

CENÍK KURZŮ TAIJI CHEN   PŘIHLÁŠKA

CENÍK CVIČENÍ OD 15 LET

Cena na pololetí (5 měsíců) lekce 1x  týdně 4900 Kč.

Cena na 3 měsíce lekce 1x týdně 3000 Kč. 

Cena na celý školní rok 10 měsíců  2x týdně 9000 Kč.

Cena na pololetí (5 měsíců) lekce  3x týdně 6500 Kč.

Cena na celý školní rok 10 měsíců  3x týdně 12.000 Kč.

DALŠÍ PODROBNÉ INFORMACE ONLINE PŘIHLÁŠKA, CENÍK CVIČENÍ, KDE CVIČÍME, ROZVRH

NEVÁHEJTE A PŘIHLASTE SE VČAS NA CVIČENÍ

Cvičení vede:Martin Rohel tel: 603 304 265, email: wushu@wushuakademie.cz

----------------------------------------------------------------------------------------

 KURZ JANG TAIJI V BRNĚ 

Základy stylu Jang položil dle doložených spisů žák mistra stylu Chen (Čchen Čchan- singa) mistr Jang Lu-čchan. Jang Lu-čchan vyučoval tchaj-ti čchuan u čchinského dvora. Protože žáci byly většinou velice slabí, zbavil cvičení složitějších a obtížných prvků jako jsou (nízké postoje, přeskoky, explozivní výdej síly v úderech atd.). Tím došlo k zpřístupnění stylu tchaj-ti čchuan všem ostatním lidem. Podobu stylu Jang jakou vidíme dnes dal jeho syn Jang Čchen-fu ( 1883-1936). Styl Jang je typický svými ladnými a velkými pohyby, které jsou volné a jemné. Plynou v mírném a klidném tempu. Často se o stylu Jang hovoří jako stylu, kde se v bavlněné přízi skrývá jehla.Styl Jang je také plnohodnotné bojové umění, ale pro své vláčné a až klidné pohyby je vhodnější pro ty, kteří chtějí nabrat sílu a klid do života. KURZ STYLU JANG

  PONDĚLÍ ÚTERÝ STŘEDA ČTVRTEK
18.00
19.00
  TAIJI JANG
ČCHI KUNG
 
   
19.00
20.00
TAIJI JANG 
+ čchi kung
začátečníci
    18.00 19 .00 taiji Jang 24 forem + čchi kung   začátečníci
         

CENÍK KURZŮ TAIJI Jang    PŘIHLÁŠKA

CENÍK CVIČENÍ OD 15 LET

Cena na pololetí (5 měsíců) lekce 1x  týdně 4900 Kč.

Cena na 3 měsíce lekce 1x týdně 3000 Kč. 

Cena na celý školní rok 10 měsíců  2x týdně 9000 Kč.

Cena na pololetí (5 měsíců) lekce  3x týdně 6500 Kč.

Cena na celý školní rok 10 měsíců  3x týdně 12.000 Kč.

DALŠÍ PODROBNÉ INFORMACE ONLINE PŘIHLÁŠKA, CENÍK CVIČENÍ, KDE CVIČÍME, ROZVRH

NEVÁHEJTE A PŘIHLASTE SE VČAS NA CVIČENÍ

Cvičení vede:Martin Rohel tel: 603 304 265, email: wushu@wushuakademie.cz

------------------------------------------------------------------------------------------------

NÁPLŇ TRÉNINKŮ TAIJIQUAN vhodné od 15 let až 100
TAIJI STYL JANG 24
a tradiční dlouhá sestava 108 – sestava Taiji 24 pohybů slouží pro základní poznání cvičení Taiji. Sestava je vhodná pro začátečníky, má velice pomalé a klidné pohyby, které mají relaxační a léčebné účinky na tělo. Pohyby jsou kruhové a přechází velice harmonicky v jeden celek.
TAIJI STYL CHEN sestava 9,15, 24 forem a 74 forem (Lao - ťia - ji - lu) slouží k osvojení si základních dovedností Taijiquan. Pokročilá forma Dělová pěst (Lao-ťia er-lu). Cvičení těchto sestav zlepšuje celkovou pohyblivost a motoriku člověka. Dochází k celkovému zlepšení zdraví cvičence. Pomalu se cvičenec seznámí i s bojovými aplikacemi jednotlivých pohybů, které jsou v pohybech Taiji velice dobře ukryty a pomáhají k lepšímu porozumění Taiji jakožto plnohodnotného bojového umění.
SOUTĚŽNÍ SESTAVA TAIJI S MEČEM sestava 42 forem je složena z více stylů Taiji. Na hodinách budou podrobně vysvětleny jednotlivé cviky. Sestava se často cvičí na soutěžích po celém světě.
ČCHI KUNG - dechová cvičení a práce s vnitřní energíí ( čchi), slouží k celkové harmonizaci organismu. Cvičením je možno ovlivnit energetickou rovnováhu těla a ozdravit vnitřní orgány.Cvičení základních pohybů Taiji ve formě navíjení hedvábí (Chan Si Gong).
TUEJ SHOU - přetlačování rukama (slouží k pochopení principů boje a porozumění síly). Praktikováním principů jinjangu a pěti prvků wu-sing, se dá pochopit základní používání sil a jednotlivých technik stylu Taiji.
Peng – „odražení“, Lu – „zatažení, Ji – „stisknutí, An – „zatlačení, Cai – „stržení,
Lie - „rozdělení, Zhou – „úder loktem“, Kao – „úder ramenem“

Tai ji (Tchaj-ti-čchuan)
Několik rad k pochopení Taijiquan:

Pokud chceme pochopit princip Taiji a práci s energíí (čchi), musíme nejdříve pochopit vzájemnou vazbu jinu a jangu. Pochopením těchto principů se dá dostat na správnou cestu k pochopení Tao. Mudrc po ní kráčí, hloupí lidé se k ní otáčejí zády.
Taoistický světonázor Tao- je nevydělená všeobjímající prázdnota, v ni se rodí prvotní podoba bytí-prvopočáteční jednolitá a beztvará prasubstance čchi, čchi v sobě obsahuje dva praprvky, anebo lépe řečeno dvě svéopačně polované složky-jin-jang, vzájemnou součinností jinjangu se rodí všechno ostatní.

Jin Jang - samičí princip samčí princip

UČENÍ O PĚTI PRVCÍCH
Když pochopíme proměny a vlastnosti jinu a jangu, je důležité osvojit si i učení o pěti prvcích.
Pět prvků je látkou ( hmotou ) jin-jangu , jin-jang je čchi ( energie ) pěti prvků, energie bez hmoty by se nemohla ustálit, hmota bez energie by se nemohla pohybovat. Pět prvků, wu-sing, tj. dřevo,oheň,zem,kov a voda.
V Taiji se pět prvků projevuje v pohybech a proměnách sil ( postoupení, ustoupení, úhyb do leva, úhyb do prava a zakořeněný postoj.

Pokud pochopíme jak jin-jang a jak pět prvků tvoří proměny, můžeme pod dohledem dobrého učitele prohlubovat správné pohyby ve cvičení sestav a tchuejšou. Pochopení jednotlivých pozic v sestavě je nesmírně důležité.
V dnešní době se cvičí Taiji především jako zdravotní cvičení, ale pro bojové dovednosti je velice potřebné a nutné cvičit dlouho a vytrvale než dojde k osvojení si správných návyků.
Dalším a velice důležitým prvkem je meditace a koncentrace. Učí nás jak se zklidnit, ztišit a nahlédnout do sebe samotných. Kdo se nesoustředí na dech a na pohyb, který je veden z pasu a ten řídí mysl nedojde k pochopení. Každý den je potřeba cvičit jak mysl, tak i tělo. Taiji je vnitřní bojové umění a nejde ho pochopit jinak než zevnitř. To ale neznamená, že se zde nepoužívá síla. To by byl velký omyl. Jde o ovládání síly a její proměny. Proto spousta lidí cvičí roky a ve cvičení stojí na místě.
I pro zdravotní účinek je zapotřebí dostat se na určitou úroveň a tu potom pěstovat a rozvíjet den po dni. Ve své podstatě je vlastně jedno který styl Taiji cvičíme, důležitější je jak ho dokážeme pochopit a aplikovat pro život.
Veškeré vnitřní bojové systémy totiž nejde ihned používat v boji v prvních letech cvičení, jako je tomu u vnějších bojových systémů (např. u Kickboxu, Karate, Taekwondo atd.) Ve filmech vidíte velice zkreslenou představu o tom, že se dá ve velice krátké době naučit něco co se jiní velcí mistři učili leckdy i celý život. Je chybné se domnívat že to jde takto rychle!!!
U vnitřního bojového umění trvá i několik let než student pochopí jak vlastně principy u jednotlivých pohybů fungují. Zvládnout velice propracovaný soubor pohybů a dostat se na patřičnou úroveň, kde se dá alespoň trochu aplikovat bojová dovednost může trvat i roky, nebo i desítky let. Samozřejmě nestačí jen mít dobré informace. Je také zapotřebí pod zkušeným učitelem neustále cvičit a prohlubovat veškeré dovednosti.
Taiji se dotýká velkého množství informací jak z bojových dovedností tak i z oboru medicíny, fungování energíí jak v těle tak i v přírodě a zároveň pevně stojí na filozofických základech Taoismu. Prokousat se jenom okrajově těmito informacemi je už dost zdlouhavé a vyžaduje to určitou aktivitu od toho kdo se chce alespoň seznámit s tímto krásným uměním.

CHEN WANG TING

Wushu Akademie

Martin Rohel
tělocvična vedle LETMA
u vlakového nádraží
Josefská 15, BRNO
Tel: 603 304 265 wushu@wushuakademie.cz
Vytvořeno službou Webnode